0 542 257 21 10

Kimya Teknolojisi

Kimya Teknolojisi

Kimya Teknolojisi

Kimya Teknolojisi alanı altında yer alan Kimya Laboratuvarı, Boya Üretimi ve Uygulama, Lastik Üretimi, Petrol – Rafineri, Petrol – Petrokimya, Deri İşleme ve Proses dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilenalandır.

Alanın Altında Yer Alan Dallar

◘ Kimya Laboratuvarı,
◘ Boya Üretimi Ve Uygulama,
◘ Lastik Üretimi,
◘ Petrol-Rafineri,
◘ Petrol-Petrokimya,
◘ Deri İşleme,
◘ Proses dallarında eğitim verilmektedir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Kimya Teknolojisi alanından mezun olduktan sonra“Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nı başaranlar lisans programlarına ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Meslek yüksek okulunu bitirenler, “Dikey Geçiş Sınavı”ile lisans programlarına geçebilirler. Kimya laboratuvarı ve proses teknisyenleri gıda, şeker, tekstil, rafineri, lastik sanayiinde, petrokimya, çimento, otomotiv, seramik, cam, metal, gübre, plastik, enerji, madencilik, deterjan ve kozmetik sanayinde çalışabilirler. Petrokimya ve rafineri teknisyenleri; rafineri ve petrokimya işletmelerinde üretim sürecinde çalışabilirler. Boya üretimi ve uygulamaları teknisyeni, boya üretimi ve uygulaması yapan her türlü işletmelerde görev yapabilirler. Lastik üretimi teknisyenleri; otomotiv sanayiinde, taşıt ve uçak lastikleri, çamurluk lastikleri, taşıt iç döşeme lastikleri, lastik ve kauçuk ayakkabı, kayış, hortum gibi her türlü lastik ile plastik mamuller üretimi yapan fabrika veya atölyeler ile AR-GE laboratuvarlarında çalışabilirler. Deri üretimi teknisyeni, ham deri depolarında, kimyasal malzeme satan yerlerde, AR- GE laboratuvarlarında çalışabilirler.

İSTİHDAM ALANLARI

Kimya teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;

◘ Cam fabrikalarında,
◘ Lastik ve kauçuk fabrikalarında,
◘ Çimento fabrikalarında,
◘ Kâğıt fabrikalarında,
◘ Şeker fabrikalarında,
◘ Boya fabrikalarında,
◘ Gıda sektöründe,
◘ İlaç sektöründe,
◘ Gübre fabrikalarında,
◘ Toprak ve su analiz laboratuvarlarında,
◘ Kozmetik ve temizlik sektöründe,
◘ Enerji sektöründe,
◘ Petrol ve rafinerisi sektöründe,
◘ Otomotiv fabrikalarında,
◘ Metal sektöründe,
◘ Deri sektöründe,
◘ Tersanelerde,
◘ Tekstil sektöründe,
◘ Petrokimya sektöründe,
◘ Sağlık sektöründe,
◘ Maden sektöründe,
◘ Ahşap sektöründe,
◘ Kimya sektörüne ihtiyaç duyulan kamu kurum ve kuruluşlarında vb. yerlerde çalışabilirler.

Paylaş

Amacımız

Tecrübeli ve profesyonel yöneticiler tarafından önetilen, öğretmen ve öğrenci alımlarının belirlenen kriterler doğrultusunda yapıldığı, yenilikçi gelişmeye açık, bireyler yetiştirmek, sürekli gelişim arayışı içerisinde, bilimsel ve teknolojik yenilikler doğrultusunda zenginleştirdiği birikim ve deneyimini eğitim ve öğretime yansıtarak, güçlü aydın bireyler yetiştirmek okulumuzun vazgeçilmez amaçlarındandır.

2.202

Öğrenci

120

Eğitmen

30.000

Kaynak

82

Ödül